Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PHP değişkenleri
#1
Information 
PHP değişkenleri
2512 Mayıs 2010 ~ Musa Avcı — Başlangıç
PHP’de değişkenler, sabitler ve dizinleri, çalışmanın içinde kullanacağın verileri barındıracak kutular olarak hayal edebilirsin. Mesela gerçek bir posta kutusu hayal et, içine günlük gazete konur ve sonra sen o gazeteyi okursun. Daha sonra eski gazete gider yeni bir dergi gelir.
Yukarıdaki örneği programlama dilinde şöyle açıklarım; önce değişken isimlerinde türkçe karakter ya da boşluk kullanamayacağım için değişkene içeriğine uygun bir ad belirlerim, ben “posta_kutusu” dedim. Sonrasında bu değişkene gazete yüklerim.
Bunuda matematiksel ve mantıksal olarak “=” eşittir işareti ile yaparım;
$posta_kutusu = “gazete”;. Böyle yaptığımda benim posta_kutusu değişkenime gazete değerini yüklemiş oldum. Ve şuan ben ne zaman posta_kutusu değişkenini kullanmak istesem elime “gazete” sonucu geçecek, ta ki onun içeriğini tekrar değiştirene kadar.
PHP değişkenleri
Hemen yukarda anlattığım örneğin PHP’de uygulanmasını göstereyim. PHP’de değişkenleri başına bir dolar ($) işareti koyarak belirtiriz. Buradan bile PHP’nin çok zengin bir dil olduğunu çıkarabilirsin.
Bir değişken tanımlarken uyman gereken kuralların listesi;
  1. Harfler, sayılar ve alt çizgi(_) dışında bir karakter kullanamazsın.

  2. Değişken adını bir rakam ile başlatamazsın. ($1degisken Yanlış$degisken1 Uygun)

  3. PHP değişken adlarında büyük küçük harf ayrımı yapar, yani $degisken ile $dEgiSkEn aynı değildir.
Bu üç kurala uyan tüm terimler birer değişken adı olabilir.
Bir kaç uygun değişken örneği: $meyveler, $posta_kutusu, $kolay1dil, $x, $_php
Değişkenlere değer atama, düzenleme ve silme
En başta anlattığım masalda da dediğim gibi bir değer atama işini mantıksal ve matematiksel olarak ilkokulda öğrendiğimiz “=” operatörü ile yaparız.
Bu eşittir olayı tüm güncel programlama dillerinde aynıdır. Yani günümüzün çoğu programlama dillinde değer atama ve düzenleme işlemi bu operatör ile yapılır. Çünkü aklın yolu birdir.
Şimdi $posta_kutusu değişkenine gazete değerini atayalım;
1

2

3

4

Kod:
<?php

Kod:
$posta_kutusu


Kod:
=

Kod:
"gazete"

Kod:
;

Kod:
echo


Kod:
$posta_kutusu

Kod:
;

Kod:
?>

Ekranda gazete yazar.
Değişkenlere atıyacağınız değerlere göre tırnak işareti kullanıp kullanmayacağını belirleyebilirsin. Eğer gireceğin değer bir rakam ise tırnak içinde yazmasanda olur. Ama yazacağın bir yazı ise onu tırnak içine alman gerekiyor.
1

2

3

4

5

6

Kod:
<?php

Kod:
$sayi


Kod:
= 100;

Kod:
$adres


Kod:
=

Kod:
"//www.phpr.org"

Kod:
;

Kod:
$yil


Kod:
= 2010;

Kod:
$x


Kod:
= 10;

Kod:
?>

Aksini denemeye çalışırsan ve yazıları tırnak içine almazsan hatalar ile karşılaşırsın. Çünkü tırnak içine almadığın her şey ya mantıksal ya da matematiksel olmak zorunda.
Bir değişkene atadığımız değeri değiştirmeside ilk değerin yüklenmesi ile aynı. Yani en son o değişkene ne yüklediysek o değeri taşır. Kodlar yukarıdan aşağıya doğru çalışır. Örnek;
1

2

3

4

5

6

7

8

9

Kod:
<?php

Kod:
$posta_kutusu


Kod:
=

Kod:
"gazete"

Kod:
;

Kod:
// şuan posta_kutusu değişkeninde gazete değeri var

 

Kod:
$posta_kutusu


Kod:
=

Kod:
"dergi"

Kod:
;

Kod:
// şuan ise dergi değeri var

 

Kod:
echo


Kod:
$posta_kutusu

Kod:
;

Kod:
?>

Ekranda dergi yazar.
Bir değişkeni silmek ve onu bir daha kullanmamak için ise unset() fonksiyonunu kullanırız. Fakat fonksiyonlar hakkında henüz fikrin yoksa bu unset olayını daha sonraya saklayabilirsin. Örnek bir kullanım;
1

2

3

4

5

Kod:
<?php

Kod:
$posta_kutusu


Kod:
=

Kod:
"gazete"

Kod:
;

Kod:
unset(

Kod:
$posta_kutusu

Kod:
);

Kod:
// artık posta_kutusu diye bir değişken yok

Kod:
?>

Şuraya kadar PHP’de bir değişken oluşturma, değişkenlere değer verme ve düzenleme olayını kapmış durumdayız. Bir sonraki derse geçebilir ya da anlamadıysan baştan okuyabilirsin.
Ara
Cevapla
Sponsor Reklam Alanı
mybb


[-]
 ()
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Anahtar Kelimeler

PHP değişkenleri, PHP değişkenleri indir, PHP değişkenleri Videosu, PHP değişkenleri online izle, PHP değişkenleri Bedava indir, PHP değişkenleri Yükle, PHP değişkenleri Hakkında, PHP değişkenleri nedir, PHP değişkenleri Free indir, PHP değişkenleri oyunu, PHP değişkenleri download


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren pvpdiyari.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. pvpdiyari.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Dost Siteler
| Site Ekle | Site Ekle | Site Ekle | Site Ekle | Site Ekle | Site Ekle | Site Ekle | Site Ekle | Site Ekle | Site Ekle | Site Ekle |